Blog

Electric Picnic 2017

Electric Picnic Sunday 3.30pm Electric Arena

AUGUST 29, 2017 by KKC

We’re playing Electric Picnic this year. If people show up it could be our biggest show ever. Yes it’s a big tent. All the details you need to know from us are;

ELECTRIC ARENA. SUNDAY 3.30PM, where we’ll be trying to top our gig last year;

The rest of the EP line up is below. Have a great weekend 🙂

SALTY DOG

Friday

02.50-03.00 Salty Dog No-Stars: ‘Exile on Main Street’

01.35-02.30 Otherkin

24.25-01.15 Booka Brass Band

23.15-24.05 DD Allen

22.00-22.55 Columbia Mills

20.45-21.35 Corner Boy

19.25-20.15 Myles Manley

18.10-19.00 Roadhouse Doors

17.05-17.50 My Fellow Sponges

16.00-16.45 Leila Jane and the Healers

15.00-16.00 The Wednesday Gang

14.00-15.00 DJ Will Softly

Saturday

02.50-04.00 Trenchurian

01.30-02.30 The Innocent Bystander

24.10-01.10 The Hot Sprockets

21.40-22.35 All We Are

20.30-21.25 Jinx Lennon

19.15-20.10 These Charming Men

18.05-18.55 Mescalito

16.55-17.45 Bicurious

15.45-16.35 Paddy Hanna

14.35-15.25 Rocstrong

13.20-14.15 Daoiri Farrell & Band

12.15-13.00 Trinity Belles

Sunday

02.00-03.00 Surprise (Festival Closer)

24.50-01.40 The Pale

23.40-24.30 Surprise Guest

22.30-23.20 Shogunz of Skank

21.20-22.10 David Kitt

19.50-21.00 Square Pegs + Special Guest

18.45-19.30 Keywest

17.40-18.25 Good Strangers

16.30-17.20 No Monster Club

15.35-16.10 Nix Moon

14.25-15.15 Gangsters

13.00-14.00 Grand

11.15-13.00 Aidan Kavanagh’s Sunday Calypso Dishko

RED BULL SOUNDOME

Friday

00:30-01:00 Leo piece

22:30-00:30 Ghostboy

20:30-22:30 Mangetout (dj set) feat. Frankie Wolf

20:00-20:30 Leo piece

18:00-20:00 WRY MYRRH

16:30-18:00 Leo piece

15:00-16:30 Leo piece

Saturday

00:00-01:00 Leo piece

21:30-00:00 Donal Dineen

19:30-21:30 EVE

18:00-19:30 Leo piece

16:30-18:00 REPLETE

15:00-16:30 Leo piece

14:00-15:00 Leo piece

Sunday

21:30-23:30 New Jackson

19:30-21:30 Nialler 9

18:00-19:30 Leo piece

16:30-18:00 Daire Carolan

15:00-16:30 Leo piece

14:00-15:00 Leo piece

COMEDY TENT

Saturday

20.25-21.10 Bill Bailey

19.20-19.55 Foil Arms and Hog

18.45-19.15 Deirdre O Kane

18.20-18.40 Karl Spain

17.50-18.15 Jarlath Regan

17.25-17.45 Barry Murphy

17.00-17.20 Abigoliath Schuman

16.35-16.55 Al Lubel

16.15-16.30 Joanne McNally

15.55-16.10 Davey Reilly

15.30-15.50 John Colleary

14.50-15.25 Steve Frost Improv Allstars feat Phil Jupitus

14.25-14.45 Eleanor Tiernan

14.05-14.20 TPM

13.40-14.00 Phil Jupitus

13.20-13.40 MC Andrew Stanley

Sunday

20.10-21.00 Al Porter

19.20-20.00Rubberbandits

18.40-19.15Jason Byrne

18.05 -18.35Neil Delamere

17.35-18.00 Danny O Brien

17.10-17.30Paul Currie

16.50-17.05 Ryan Cullen

16.25-16.45 Fred Cooke

16.05-16.20 Bernard Casey

15.50-16.00 Laura Byrne

15.30-15.45 Tom O Mahony

14.55-15.25Steve Frost Improv Allstars ,featuring Dermot Whelan

14.30-14.50 Eric Lalor

14.05-14.25 Steve Bennett

13.40-14.00 Totally Wired

13.20-13.40 Andrew Stanley

JERRY FISH ELECTRIC SIDESHOW

Friday

9.00 Party Hosted By R.S.A.G. + The Kilo 1977

10:30-11:30 Will De Burca (Dj Set)

12 Carnival Fire Show

00:30-1:30 Bantum

1:30-2:30 R.S.A.G

2:30-4 Decks + Drums / The Kilo 1977 + Rsag

Saturday

12 Noon-1:00 House Of Yoga Feat. Get Down Edits

1: 15-1:45 Ceili All-Stars

2:00-2:30 Cry Harridan

2:45-3:15 Wolff

3:30-4:00 Fontaines

4:15-4:45 Trouble Pilgrims

5:00-5:30 Jerry Fish With Special Guest Maykay

5:45-6:15 King Bones

6:30-7:15 Columbia Mills

7:30-8:00 David Keenan

8:15-9:15 Interference With Glen Hansard

9:30-10:15 Frank & Walters

10:30-11:15 The Blizzards

11:30-12:20 Kormac

12:30-4.00 Get Down Edits

Sunday

Noon-1:00 House Of Yoga

1:15-1:45 Sick And Indigent Song Club

2:00-2:30 The Outer Limits

2:45-3:15 Cities

3:30-4:00 Jem Mitchell

4:15-4:45 Mariachi San Patricio

5:00-5:30 Farah Elle

5:45-6:15 Man & The Echo

6:30-7:30 Pontious Pilot And The Naildrivers / Ska

8:00-8:30 Veda, Regina, Pixie & Angelica-Stars Of Witchy Wednesdays @ The George

8:45-9:30 Waldorf & Cannon

9:45-10:30 Surprise Guest Act-Tba

11:00-Midnight -Surprise Guest Act-Tba

Midnight-1.00 The Jerry Fish Electric Sideshow

1.00-2.00 End Of The World Party

CASA BACARDÍ

Friday

22:00-00:00 Mylo

20:00-22:00 Purple Disco Machine

18:00-20:00 Get Down Edits

16:00-18:00 Mix & Fairbanks

Saturday

00:00-02:00 Steve Manning

22:00-00:00 Jackmaster

20:00-22:00 Hmer

18:00-20:00 Krafty Kuts

16:30-18:00 Dj Flip

15:00-16:30 Stevie G

13:30-15:00 Dan Stritch

12:00-13:30 Gordan Johnson

Sunday

22:00-00:00 Krystal Klear

20:00-22:00 Lntg

18:00-20:00 A-Skillz

16:30-18.00 Kelly-Anne Byrne

15:00-16:30 Boots & Kats

13:30-15:00 Prymary Colours

12:00-13:30 Modern Magic

TRENCHTOWN STAGE TIMES

Friday

Kingston 12 Arena

02:30-4:00 Ragga Twins & Dj Krucial

0:15 -2:15 Cian Finn

22:30-00:00 Rukus Fx

20:45-22:15 Rub A Dub Hifi

20:00-20:30 Sequence

19:15-19:45 Backshed Inc.

17:00-19:00 Irie Ireland

15:15-16:45 Rootsman Wurzel

14:00- 15:00 Dj Easy Yves

Yard Stage

00:00-02:30 Imperial Sound Army

22:30-0:00 Revelation + Tenja + Fyahred + Lariman

21:00-22:30 Imitri Counter Action

19:00-21:00 Reggae Richie

17:00-19:00 Explosion Sound

15:30-17:00 Pressure Drop

14:00 -15:30 Kindred Sound Ras George

12:00-14:00 Revelation Sound System Opening

Treasure Beach

22:00-2:00 Sibh C+ Will Softly + One World Sounds

20:00-22:00 Nigel Woods

18:00- 20:00 Oi Oi Soundsystem

16:00 -18:00 Baz Hickey

14:00 -16:00 Irie Cool

12:00 -14:00 Dj Dodgy

9:00-12:00 Will Softly + One World Sounds

Saturday

Kingston 12 Arena

02:30-04:00 Stylo G

01:55-02:15 Stevie G & Andrea Williams

00:00-01:45 Worries Outernational

22:15-23:45 Dj Mog-Y

21:00-22:00 Dj Flip

19:45-20:45 Tara Stewart

19:00-19:30 Tebi Rex

18:15-18:45 Neomadic

16:15-18:00 Jon Pierce

14:00-16:00 Ska Patrol

Yard Stage

01:30-02:30 Revelation Sound System

00:00-01:30 Imperial Sound Army

22:30-0:00 Imitri Counter Action

21:00-22:30 Dub Foundry

19:00-21:00 World Bass Culture

17:30-19:00 Tony Oi Oi

16:30-17:30 Ruff Chuff

15:30-16:30 Ancient Alien

14:00-15:30 Tenja

12:00-14:30 Revelation Roots Blessing Ceremony

Treasure Beach

00:00-02:00 Irie Cool + Reggae Richie + One World Sounds

22:00-00:00 Jay Sharp

20:00-22:00 Lex Woo

18:00-20:00 One World Sounds

16:00-18:00 Dj Dodgy

14:00 -6:00 Del Bionic

12:00-14:00 Nigel Woods

10:00-12:00 Will Softly + One World Sounds

Sunday

Kingston 12 Arena

02:00-04:00 Bazza Ranks + Jago + Deemas J + P.O.A

00:45-01:45 Mango + Mathman

22:30-00:30 Sim Simma

20:45-22:15 Andrew White

19:30-20:30 Executive Steve

18:55-19:15 Jordan Adetunji

18:20-18:50 Jyellowl

16:00-18:00 Shimmy Irie & Guilty Boy

14:00-16:00 Glenn Brown

Yard Stage

00:00-02:30 Revelation Sound + Special Guests

22:00-00:00 Imperial Sound Army

20:00-22:00 World Bass Culture

18:30-20:00 Kindred Sound Ras George

17:00-18:30 Rankin Rez

15:30-17:00 Natasha Scott

14:00 -15:30 Irie Irieland

12:00-14:00 Revelation And Special Guests

Treasure Beach

22:00-02:00 Beach Party With One World Sounds

20:00-22:00 Natasha Scott

18:00-20:00 Jay Sharp

16:00 -18:00 Dj Kali

14:00 -16:00 Nigel Woods + One World Sounds

12:00 -14:00 Andrew K + Dj Defensive Mixup

10:00-12:00 Glenn Brown

 

LEAVE A REPLY